Údržba

Mějte své klobouky a čepice rádi! Necpěte je do batohu, nenechávejte je ležet na zadním okénku auta déle než jednu cestu k moři a nenechte je používat děti jako kyblík! U klobouků a u vztahů je zásadní prevence. Myslete na to a Váš klobouk Vám bude sloužit tak, jak má!

Klobouky se nesmí prát ani chemicky čistit. Pokud to není přímo uvedeno, tak voda kloboukům dobře nedělá. Mrholení, nebo trochu deště ještě přečkají ve zdraví, ale z velkého deště by se snadno nevzpamatovaly. Klobouk není deštník!

Každému plstěnému klobouku udělá občas dobře lehké přepaření. Je to velmi snadné. Do hrnce o průměru asi 30cm dejte vařit vodu a až se začne z vody hodně kouřit, opatrně nad párou klobouk přidržte tak, aby párou prošly všechny jeho části. Poté ještě za tepla klobouk ručně dotvarujte a nechte uschnout. U širokých kremp můžete propařování provést přímo na žehlicím stole s vlhkou bavlněnou utěrkou přeloženou přes žehličku. 

Široké slaměné krempy je kromě propaření dobré také čas od času naškrobit. Je to velmi snadné. Propařený klobouk si položte na žehlicí plochu, do dlaně si vezměte gelový škrob o velikosti vlašského ořechu. Ten tlakem dlaně následně vetřete do celé plochy krempy. Takto nechte klobouk zcela vyschnout na rovině. Pokud se v suchém stavu na krempě objeví bílé mapy, jednoduše je otřete vlhkou houbičkou a nechte opět zaschnout

V případě lokálního menšího umaštění lze výrobek čistit vlhčeným ubrouskem v místě skvrny a celý klobouk pak vykartáčovat. Vlhčenými ubrousky se nejlépe čistí i veškeré vnitřní části klobouků.

Skladování klobouků

Optimální skladování je na umělohmotné hlavě nebo položením okrajem vzhůru. Toto je zvlášť důležité u klobouků s velkým okrajem. Klobouky by měly být chráněny před prachem nejlépe v krabici nebo ve skříni.

Šité výrobky

Šité výrobky se rovněž nesmí prát, protože hrozí vysrážení materiálů a výrobek by se mohl deformovat. Skvrny je možné vyčistit opět vlhčenými ubrousky. Výjimku představuje kategorie děti, kde se bez citlivého praní neobejdeme. Doporučujeme v tomto případě nechat čepici nebo šitý klobouček asi 10minut odmočit v příjemně teplé vodě, a následně ho ručně vyprat jádrovým mýdlem. Klobouček lehce vyždímejte, ale ne v oblasti krempy nebo kšiltu a dejte vysušit. Krempu i kšilt lze po vysušení žehlit přes vlhkou bavlněnou utěrku.

Pletené výrobky

Pletené výrobky z vlny se nesmí prát, pouze chemicky čistit. Úpletové bavlněné čepice můžeme jemně vyprat v ruce. Čepici nejprve ponoříme asi na 10minut do příjemně teplé vody, a následně opatrně vypereme jádrovým mýdlem.

Úprava velikosti

Zmenšování slaměných klobouků

Zmenšit klobouk je velmi snadné, nachází-li se uvnitř dýnka „potní pásek“. V zadní části tohoto pásku stačí udělat jeden nebo více sámečků a velikost se tak snadno přizpůsobí vaší hlavě. #jetojednoduche

Zvětšení velikosti klobouku

Zvětšení klobouků není v domácích podmínkách jednoduché. V tomto případě doporučujeme navštívit odborníka. #jsmetuprovas

Změna velikosti námi šitých pružných čepic a klobouků (DIVA)

Všechny naše čepice i klobouky s označením „pružné“ se dají podle potřeby velikostně upravit o jedno číslo oběma směry. V zadní části těchto klobouků a čepic je zaveden zmenšovací tunýlek, uvnitř něhož vede gumička. Ta na jedné straně záměrně lehce přesahuje ven. Tu je potřeba nejprve zafixovat spínacím špendlíkem a následně upárat příčný steh, který ji drží.  Poté už je snadné gumičku utáhnout nebo povolit a znovu ji v místě předchozího stehu zašít.

Určování velikosti

Jak správně určíte Vaši velikost?

Ženy a děti

Krejčovským metrem změřte Váš obvod hlavy. Měříme od středu čela v místě, kde má pokrývka hlavy sedět. Ženám a dětem by měly klobouky sedět i přes uši, metr by měl tedy přecházet i přes ně. K číslu, které Vám vyjde, připočtěte 1 cm navíc. Toto je Vaše správná velikost. Pokud byste si objednali klobouk o přesné velikosti Vaší hlavy, pravděpodobně by Vás za chvíli tlačil a mohla by v něm bolet hlava.

Muži

Klasický pánský klobouk by měl sedět 5-10 mm nad ušima. Obvod hlavy tedy měříme tudy. K výslednému číslu v tomto případě nic nepřičítáme, jelikož pánský klobouk musí sedět přesně.

Jaká šířka krempy je pro Vás vhodná?

Obecně platí, že menším lidem sluší malé a střední krempy. Pokud jste vyšší než 170cm, bude Vám velice pravděpodobně slušet střední a velká krempa, která má současně tu báječnou vlastnost, že opticky zeštihluje.